top of page
logo_forni_poodstawowe_3x_edited_edited_

Nasza historia

 

   Restauracja Forni Rossi powstała z pasji i miłości do pizzy neapolitańskiej oraz dań przygotowywanych z oryginalnych, najwyższej jakości rzemieślniczych produktów włoskich. Restauracja została założona w 2014 roku przez Ewelinę i Jarka, a nazwa pochodzi od dwóch czerwonych pieców (po włosku forni rossi ), które były w pierwszym lokalu Forni Rossi w Galerii Malta w Poznaniu.  Restauracja Forni Rossi w 2015 roku jako pierwsza pizzeria w Polsce uzyskała certyfikat AVPN (Associazione Verace Pizza Napoletana) z numerem 543 na świecie. Certyfikat AVPN jest potwierdzeniem, że w restauracji przygotowuje się autentyczną pizzę neapolitańskiej, zgodnie z tradycyjną, neapolitańką recepturą.  

 

Więcej o Forni Rossi i historii powstania można przeczytać w poniższym wywiadzie z właścicielami Forni Rossi z roku 20219 

Uruchomienie szkoły AVPN Poland przy Forni Rossi w roku 2020

 

     Ścisła współpraca Forni Rossi z AVPN z Neapolu zaowocowała uruchomieniem w roku 2020 pierwszej w Europie, poza Neapolem, szkoły przygotowywania pizzy neapolitańskiej AVPN. Szkoła AVPN Poland powstała w budynku, w którym jest restauracja Forni Rossi w Poznaniu przy ul. Niedziałkowskiego 28 na Poznańskiej Wildzie. 

 

Więcej o szkole AVPN Poland można przeczytać w poniższym wywiadzie z dyrektor szkoły AVPN oraz Prezydentem AVPN

CZAS PANDEMI w latach 2020 do 2021

 

   Pandemia bardzo negatywnie odbiła się na działalności całej branży gastronomicznej. Niestety również bardzo mocno wpłynęła na działalność Forni Rossi.     

   

  Gdy rozpoczęła się pandemia, właściciele Forni Rossi mieli dwie restauracje w Poznaniu:

- Forni Rossi z certyfikatem 543 wraz z działającą przy restauracji szkołą robienia pizzy neapolitańskiej AVPN Poland na ul. Niedziałkowskiego 28 oraz

- Forni Rossi z certyfikatem 777 na ul. Naramowickiej 92 

 

  Właściciele Forni Rossi, jak i wszyscy właściciele restauracji w Polsce, po ogłoszeniu pandemii ( co oznaczało zamknięcie restauracji)  musieli podjąć bardzo trudną decyzję – co dalej? Założyciele restauracji Forni Rossi postanowili przeznaczyć wszystkie siły i środki na ratowanie i utrzymanie szkoły AVPN Poland i restauracji Forni Rossi 543 na Wildzie na ul. Niedziałkowskiego 28, w której pracowali wszyscy pizzaiolo-instruktorzy i trenerzy ze szkoły AVPN Poland. Niestety pandemia doprowadziła do tego, że restauracja Forni Rossi 777 na ul. Naramowickiej 92 została zamknięta.

Po pewnym czasie od zamknięcia Forni Rossi 777 przy ul. Naramowickiej 92 udało się znaleźć nowego inwestora, który przejął od dotychczasowych właścicieli restaurację i już jako nowy właściciel uruchomił restaurację pod dotychczasową marką Forni Rossi 777

Czas po pandemii 2022 – do dzisiaj

 

  Restauracja Forni Rossi 543 Wilda Centrum przy ul. Niedziałkowskiego 28 i działająca przy restauracji szkoła AVPN Poland, bardzo dynamicznie się rozwijają. Przez kilka lat działalności szkoły AVPN, szkolenia Vera Pizza Napoletano, prowadzone przez pizzaiolo z restauracji Forni Rossi 543, ukończyło ponad 100 pizzaiolo z całej Polski. Pizzaiolo po szkoleniach w AVPN Poland pracują w najbardziej znanych pizzeriach w całej Polsce. Wiele tych pizzerii uzyskało certyfikaty AVPN, których jest już w Polsce ponad 20. Szkoła AVPN Poland oraz instruktorzy – pizzaiolo, którzy na co dzień  przygotowują pizzę neapolitańską w Forni Rossi 543 Wilda, bardzo mocno przyczynili się do popularyzacji i rozwoju tradycyjnej pizzy neapolitańskiej w całej Polsce. 

Więcej o szkole AVPN Poland można przeczytań na stronie www.verapizzanapoletana.pl a o AVPN w Neapolu na stronie www.pizzanapoletana.org  

  Jednocześnie pizzaiolo z Forni Rossi cały czas się szkolą, zdobywają nowe doświadczenia z nowych rodzajów pizzy np. z pizzy na zakwasie (Levito Madre - Li.Co.Li), pizzy bezglutenowej, pizzy pinsa, itp. , które na bieżąco będą wprowadzane do restauracji Forni Rossi oraz innych, nowych restauracjach, które współpracują z właścicielami restauracji Forni Rossi 543.

Do zobaczenia przy pizzy

bottom of page